Реката се запознава со пливање, а човекот со разговор.

среда, 10. јул 2013.

КОЛАЧ СО СЛИВИ (ВИШНИ)

КОЛАЧ СО СЛИВИ

Потребно: 6 јајца,12 лажици шеќер,12 лажици брашно, 3 лажици масло за јадење,1 прашок за печиво, 250 грама сливи или вишни, 1 ванилин шеќер или кора од 1 лимон.

1. Сливите се чистат од семките и сечкаат (вишните не се сечкаат).
2. Шеќерот заедно со јајцата убаво се изматува со миксер.
3. Се додаваат останатите состојќи (но не и сливите, односно вишните) и продолжуваме да матиме со миксер додека не се добие хомогена смеса.
4. Смесата се лее во плех подмачкан со масло за јадење и набрашнет или во калапчиња.
5. Одозгора се расфрлаат исечканите сливи или вишни.

6. Се пече со загреана рерна на 200 степени целзиусови додека не се вцрви.

Се служи со или без додатоци.   

Нема коментара:

Постави коментар