Реката се запознава со пливање, а човекот со разговор.

субота, 21. јул 2012.

МЕД

МЕД


Медот претставува најсовршениот производ на природата, во него се наоѓаат скоро сите состојки кои го градат човековиот организам. Нектарот кого пчелите го собираат од цвеќињата е главен извор на глукозата и фруктозата, кои се главните состојки на медот.

Неверојатните растителни состојки кои се наоѓаат во медот му даваат силен поттик на имунолошкиот систем. Сировиот мед е полн со витамини и има големо количество на минерали кои се од витално значење за зачувување на здравјето, како што се калциум, железо, цинк, калиум,фосфор,магнезиум, бакар, хром, манган и селен. Медот содржи аминокиселини, кои се градбени делови на природата. Исто така, сировиот мед е полн со ензими. Ензимите се неопходни за апсорбција на храната, обнова на телото, здравјето на ќелиите и скоро сите останати биолошки процеси.
Медот не содржи повеќе од 15% вода. Тајната за производство на правиот природен пчеличен мед, пчелите ја носат своето тело и организамот за варење кои тој производ го претвораат во продукт речиси незаменлив во човечката исхрана.

Прополис
Прополисот е супстанца која настанува со мешање на растителните материи кои ги собираат пчелите со дигестивниот организам и восокот. Пчелите со прополисот го затвораат саќето и ги затвораат пукнатините. На изглед, прополисот е смолеста материја со жолто-зелена до темно црвена боја. Ако се чува подолго, станува темна, а ако е изложено под сонце ја губи еластичноста. Има карактеристично смолест мирис и горчлив вкус, а по структура е густ и хомоген. Прополисот содржи околу 200 состојки, од кои најважни се есенциалните масла, растителните балзами и смола, цвениот прав, витамини, олигоелементи итн.
Најважни активни сусптанци на прополисот се полифинолните соединенија - флавоноиди (галангин, кверцетин, кепферол, пиноцембрин итн.). Флавоноидите имаат низа корисни фармакотерапевтски дејства од кои најважни се антиоксидациони, антимикробни (делуваат на ќелиите на бактериите, габите и вирусите), антитуморски, хематотерапевтски, антифламаторни и кардиопротективни ефект.
Благодарејќи на својот состав, прополисот се користи при лечење на различни бактериски, габични и вирусни заболувања. Поради неговите лековити својства се нарекува лек на 21 век. Прополисот се применува кај респираторните проблеми, при инфекции на усната шуплина, во дерматологијата (акни, екцеми, изгореници), кај инфекции на дигестивниот трак, за заштита на ткивото на црниот дроб и за јакнење на имунолошкиот систем. Прополисот наоѓа примена и во козметиката, благодарение на неговото антимикробно дејство и влијание на брзото регенерација на ткивата.
Прополис на пазарот е застапен во облик на капки, спреј, таблети, капсули, масти, креми.
ДАЛИ СТЕ ЗНАЕЛЕ?
Медот еден од најздравите продукти во нашата исхрана. Од него можете да направите и одличен сируп против кашлање, иако можете секојдневно да го конзумирате, барем по една лажичка дневно.


Измешајте една лажичка мед со лимон или повеќе дози, а со тоа го добивте и вашиот сируп. Медот е добар, а и заштитува од бактеријски инфекции и ги лечи уринарните тегоби. Го смалува и нивото на лошиот холестерол. Медот ги јакне белите крвни зрнца и го штити организмот од бактерии. Две лажички цимет и една лажичка мед, помешани во чаша вода, ги уништуваат миробите присутни во мочниот меур. Ова е добар лек против уринарни инфекции. Ако испиете чај во кој сте додале три лажички цимет и две лажички мед, во вашиот организам ќе се намали нивото на хорестерол за 10% и тоа за неколку часа. Медот е добар и лековит уште за многу други болести, но најчесто кај нас се користи против настинка.
Ппотив  мамурлак
Дали знаевте дека леб и бисквити намачкани со мед, како и друга храна богата со фруктоза, го олеснува мамурлакот според некои нутриционисти. Тоа е затоа што фруктозата, природен шеќер, го стимулира брзото разградување на алкохолот во крвта.
Медот неопходен за време на бременоста
Потребата за железо во бременоста е двојно поголема, па се препорачува внесување на мед трипати на ден, половина час пред јадење и тоа по една или две лажици шумско – ливадски мед, растворен во чаша вода.
Присуството за железо, бакар и кобалт во медот, кои ги нема во мајчиното млеко, како и фолна киселина, го подобрува составот на крвта, ја поправа слабокрвноста (се зголемува бројот на црвени крвни зрнца и хемоглобинот). Содржината на минерали во медот варира во зависност од видот, колку е потемен медот толку е поголем бројот на минерали и обратно.
Некои експерти препорачуваат жените да јадат мед од зачнувањето, особено во првите три месеци од бременоста, бидејќи ги намалува мачнините и повраќањето, го враќа доброто расположение, го збогатува организмот со хранливи состојки, го намалува уморот и ја спречува анемијата. Исто така докажано е дека консумирањето мед за време на бременоста и доењето ги подобрува соматските и интелектуалните функции на детето. Богатството од хранливи состојки, етерични масла, ензими, витамини и минерали го подобруваат апетитот кај децата.
КАКО ДА ГО ПРЕПОЗНАЕТЕ ПРИРОДНИОТ МЕД?
Медот е извор на здравје, но треба да внимаваме и на неговото потекло. Експертите велат дека постојат три основни видови мед: природен (чист), фалсификуван и вештачки. Природниот е чиста суровина мед и содржи богати витамини и минерали. Во таканаречениот „фалсификат” има и други состојки, а вештачкиот е чиста хемија, има шеќерен или пченкарен сируп, адитиви и бои.
Најсигурниот начин за да дојдете до природниот мед е да го купите од пчелар. Чистиот и природен мед во себе не содржи вода. Стручњаците советуваат дека и покрај добрите состојки на медот, бебињата до една година не треба да го консумираат.
Еден од триковите за да препознаете дека медот е природен е да го протриете малку меѓу палецот и показалецот, додека не се распадне. Дел од медот ќе се апсорбира во кожата бидејќи чистиот мед останува. Природниот мед не е леплив, а доколку има спротивен ефект, тоа значи дека во него има шеќери или вештачки засладувачи.
Друг начин за да го испробате квалитетот на медот е да ставите неколку капки на хартија. Чистиот мед нема да ја пробие хартијата долго време бидејќи не содржи вода.
Во чаша со вода ставете една лажица мед, природниот мед ќе се згрутчи и ќе се спушти до дното, а вештачкиот ќе се разлее.
Намачкајте го лебот со мед. Природниот за неколку минути ќе го стврдне лебот, додека вештачкиот, поради водата, ќе го навлажни парчето.
Сигурен и видлив начин да ја проверите вредноста на медот е и кристализацијата. Природниот мед ќе се кристализира со тек на време, додека вештачкиот ќе остане како сируп.
Врвот на шкорчето макнете го во медот и обидете се да го запалите. Доколку медот е природен, шкорчето ќе се запали, во спротивно – нема.
МАТИЧЕН МЛЕЧ
Се смета дека матичниот млеч е најсовршена супстанца во природата и најсилен биостимулатор, биоенергетик и имуномодулатор. Матичниот млеч е единствен природен производ кој има преку 150 биолошки активни состојки: ги содржи сите пет главни хранливи материи кои го изградуваат животот – белковини, масти, јаглени хидрати, витамини од групите B,витамин E и С, најважни минерали, ензими, коензими, 23 аминокиселини меѓу кои и осум есенцијални.
Посебното својство на матичниот млеч е во тоа што тој влијае на ниво на клетката, врши детоксикација, ја стимулира нејзината функција и нејзината делба. Матичниот млеч е единствен природен производ кој има способност да ги регенерира клетките, да ги обновува и подмладува. Го стимулира и растењето и развитокот на организмот и го успорува неговото стареење.
Матичниот млеч дејствува на сите делови на нашиот организам: на нервите, мозокот (концентрација, способност за паметење, учење, координација на движењето), го зајакнува имунолошкиот систем и ја зголемува отпорноста бидејќи биостимулаторите кои ги содржи ги поттикнуваат антителата и леукоцитите. Ја зголемува подвижноста и циркулацијата а со тоа поволно влијае на кардиоваскулаторниот и нервниот систем, го ублажува уништувањето на нервните клетки, го нормализира крвниот притисок, го забавува процесот на атеросклерозата, појавата на проширените вени, инфарктот, и го забрзува оздравувањето од веќе постоечките кардиоваскуларни заболувања.
Матичниот млеч ја стимулира работата на жлездите со внатрешно лачење и ги намалува ризиците за појава на многу болести. Дејствува на тиреоидната жлезда која го регулира метаболизмот и така помага во балансирање на метаболизмот. Ја обновува функцијата на панкреасот и потпомага во природното лачење на инсулинот, а ги санира и психичките пореметувања настанати од дијабетесот. Го нормализира хормонскиот статус кај жените и мажите и помага во отстранување на причината за стерилитет.
Како друга корисна функција е и поволното дејство врз работата на надбубрежните жлезди и лачењето на адреналинот, што влијае на зголемување на отпорноста на стресот и ги смалува последиците од истиот. Влијае на подвижноста на ‘рбетниот столб и ги намалува болките настанати со пореметување на ‘рбетниот столб. Го зајакнува нервниот систем и влијае на подобрување на психичката состојба и општото расположение. Ја забрзува детоксикацијата на организмот, ги санира последиците од радиоактивноста и ја подобрува општата виталност на организмот.
Матичниот млеч можат да го користат сите без разлика на годините и здравствената и психичката состојба, а посебно се препорачува на сите кои се изложени на умствени и физички напори и работат во екстремно тешки услови. Матичниот млеч тешко се чува: кога ќе се извади од кошницата трае само 48 саати, ако се стави веднаш во мед може да стои 7 дена, а потоа главните својства, т.е. неговата биоактивност се губи, но одредени својства може да се задржат и до година дена.
Заради сите овие својства кои ги има матичниот млеч научниците дури триесет години работеле на тоа да пронајдат начин како да се сочува матичниот млеч повеќе од 7 дена. Така Руската академија на науки во почетокот на деведесетите години успеала со посебен метод на лиофилизација да го одвои и сочува во облик на гранули со гарантиран рок на употреба до две години.
Да береше секоја пчела мед, бумбарон ќе собереше најмногу.

Нема коментара:

Постави коментар